Nevyhovují mi mé barvy, co s tím?

Barevná typologie je jedním z hlavních nástrojů téměř každého stylisty. Je natolik rozšířená, že se jí zabývá opravdu kde kdo a určí vám ji za dvě, tři stovky na počkání. Jestli dobře, to už je věc druhá. Ne každý pracuje s její rozšířenou verzí (12 podtypů), jako třeba já. Co ale chci říct – a už jste to snad i pochopili díky předchozím článkům – znát barvy, které vám sluší, JE důležité. Barva a střih udělají mnoho. Existují typologie, které se zabývají čistě proporcemi těla a obličeje (Kibbe) a pak takové, které dokonce různým typům oblékání přiřazují barvy bez ohledu na odstín pleti nositele. Jaký je výsledek… no asi si dokážete představit, že nepříliš valný. Já jsem zastáncem barevné typologie, nikoli striktním, ale obvykle myslím, že každý styl může nosit všechny barvy, i když má některé typičtější. Neutrální minimalista nemusí nosit jen černou a bílou, klidně může nosit třeba teplou béžovou, je-li teplým typem. A naopak si nemyslím, že přírodní typ nemůže nosit studené barvy. Každopádně, existují chvíle, kdy je třeba barevnou typologii tak trochu „ošidit“ a dneska vám poradím, kdy je to vhodné a jak to provést.


 

1. Když se vám vaše barvy nelíbí a z jejich nošení byste byli nešťastní

Co si budeme povídat, spousta z nás není zrovna dvakrát spokojená s tím, co dostala do vínku. Chtěli bychom zelené oči místo hnědých, rudé vlasy místo černých, černé místo popelavě hnědých… chtěli bychom postavu přesýpacích hodin anebo naopak chlapečtější, větší zadek, užší pas a chtěli bychom nosit oranžovou, místo pastelově modré a černou, místo té oranžové. Zkrátka, nikdy nejsme spokojeni. Když jsem byla malá holčička a objevila barevnou typologii (díky mámě, která o ní měla doma pár starých knih) a bylo mi sděleno, že jsem určitě léto… byla jsem pěkně naštvaná. Měla jsem zrovna období, kdy jsem chtěla nosit hnědou a béžovou a žlutou a záviděla podzimu, který podle mě měl všechny ty hezké barvy. Máma, jakožto zima, své podzimní sestře také vždycky trochu záviděla. Jakmile přišla puberta a rockové období, záviděla jsem pro změnu mámě ty černé vlasy a že jí sluší černá a ostatní zajímavé barvy. Nakonec jsem se nějak s tím svým tlumeným létem srovnala, našla si barvy, které se mi líbí a nosím převážně je – i když té černé jsem se doteď nezbavila, snažím se ji dávat dál od obličeje. K tomu se ale ještě vrátím. Co chci především říct je, že není moc příjemné nosit barvy, které nesnášíte. Se svými barvami musíte být jakž-takž srovnaní a spokojení.

Řešení speciálně pro tento případ: Zkuste ve své paletě najít barvy, které se vám líbí. Nemusíte nosit všechny, ale některé odstíny si můžete, když jim dáte šanci, nakonec zamilovat. Já třeba nemám příliš v lásce světlé barvy, na druhou stranu mi vyhovuje, že jsou moje barvy spíše tlumené, protože ani výrazné a zářivé barvy až tolik nemusím. Takže nosím hlavně tmavé barvy své palety a musím přiznat, že čím déle své barvy objevuji, tím více jsem s nimi v pohodě. Hodně z nich je vlastně hezkých. Rozhodně na to má vliv také fakt, že znám svůj podtyp. Existuje spousta letních barev, které se mi nelíbí ani by mi neslušely, protože jsou příliš zářivé a patří jiným letním podtypům.

 

2. Když se vaše barvy nehodí k vašemu stylu

Občas se stane, že se najdete ve stylu, který má hodně specifické barvy. Řeknu to na rovinu: klasicky ženské styly mohou nosit jakýkoli typ barevné typologie, i když občas nebude snadné najít věci ve vhodném stylu i barvě (viz bod 3) a budete třeba dlouho čekat anebo zůstanete odkázáni na služby švadleny. Jsou ale styly, kde barvy mohou být problém. Jmenovitě třeba: gothic, čarodějnický, rockový (černá je pro ně dost důležitá a sluší jen zimním typům), příp. styl minimalistický, i když tam se dá jít do teplých neutrálních barev také. Styl přírodní (a bohémský) je obvykle spokojován s podzimními barvami, lze ho však dát i do jiných, pokud jste vynalézaví.

Řešení speciálně pro tento případ: Najděte si svůj „sesterský“ barevný typ. Možná budete překvapeni, ale i když samozřejmě je jen 1 typ, jehož barvy vám sluší nejvíce, v rozšířené typologii o 12 podtypech lze k vašemu typu najít další, jehož barvy na vás budou stále vypadat poměrně dobře. Resp., mezi jednotlivými typy a barvami existuje určitá podobnost. Např. tlumené léto může docela dobře nosit některé podzimní barvy; a to i když je podzim teplý typ a léto studený typ. Pozor ale, platí to jen pro tlumené léto, nikoli pro chladné a jasné léto. Proč to tak je? Tlumené léto je typ na pomezí mezi létem a podzimem, zatímco chladné léto je čisté studené léto a jasné léto je zase na pomezí mezi létem a jarem a proto snese některé jarní barvy. Ukážu vám takový kruh:

Když v tomto kruhu najdete svůj typ a zjistíte, že je na pomezí – tzn. hluboké/temné, jasné, tlumené nebo světlé – můžete v zásadě nosit i barvy jiného podtypu. Nenechte se ale zmást, nemůžete nosit všechny barvy sesterského typu. Záleží vždy na tom, aby byly co nejpodobnější těm vašim (víceméně neutrální). Největší problém máte, když jste přesně uprostřed (pravý typ). Pak je nejrozumnější se držet svých barev co to jde a když to nejde, tak jít podle teplý/studený a jasný/hluboký. Tzn. že hluboké typy (léto a podzim) mají podobnější barvy a jasné typy (jaro a zima) mají podobnější barvy. Stejně tak zima a léto jsou si podobnější a podzim a jaro jsou si podobnější na stupnici teplý/studený. Nejhorší je, když pravé léto nosí jarní barvy nebo pravý podzim ty zimní; a samozřejmě i naopak. Pokud nosíte barvy jiného typu, vždy se snažte o to, aby si byly podobné minimálně na jedné stupnici a ideálně aby byly ty typy sesterské.

Udělala jsem na to radši tabulku „sesterských palet“, aneb ty nejméně špatné barvy pro vás 🙂

Váš typ Sesterské typy Vhodné barvy Ukázka sesterských barev
pravé/chladné léto pravá zima,

pravý podzim

studené a/nebo hluboké  bude doplněno
tlumené léto pravý podzim, tlumený podzim tlumené (zaprané), hluboké
jasné/světlé léto chladná zima,

jasné jaro

jasné, světlé, (studené)
pravý/teplý podzim pravé jaro,
pravé léto
teplé a/nebo hluboké
tlumený podzim jasné léto,

tlumené léto

tlumené a hluboké
temný podzim hluboká zima, pravé jaro tmavé a jasné
pravá/chladná zima pravé léto
jasné jaro
studené a/nebo jasné
 

jasná zima

 

světlé léto,

jasné jaro

studené a/nebo jasné
hluboká zima jasné jaro, hluboký podzim výrazné
pravé/teplé jaro pravý podzim, hluboká zima teplé a/nebo jasné
jasné jaro světlé léto,

jasná zima

světlé a/nebo jasné
světlé jaro tlumený podzim,

tlumené léto

teplé, světlé, tlumené

 

3. Když se oblečení ve vašem stylu ve vašich barvách prostě nedá koupit

Tento bod se podobá lehce předchozímu. Např. dejme tomu, že máte přírodní styl a hledáte nějaký hezký svetr v přírodním stylu. Jenže ouha, vy jste zimní typ, ale všechny tyhle svetry jsou v podzimních barvách, příp. občas nějaký jarní nebo letní a nic v zimní barvě. Co teď? Anebo dejme tomu, že máte nějaký temnější styl. Třeba temná romantička. Chcete temné a romantické oblečení, jenomže ono je jen v černé a pak v pastelových barvách, které vám do stylu nesedí. Co teď? Můžete využít sesterských palet, ale je tady ještě jedno univerzálnější řešení…

Řešení společné pro všechny předchozí případy: Držte nevhodné barvy co nejdál od obličeje. Co to znamená? Nechte si svou přírodní barvu vlasů (nebo při obarvování volte barvu ze své skutečné palety). Noste stříbrné šperky, pokud jste studený typ a zlaté šperky, pokud jste teplý typ. Noste vhodnou barvu make-upu. A noste ve svých barvách topy, svetry, kabáty a bundy, šály a šátky, a na zbytku těla se klidně můžete vyřádit s ostatními barvami. Pokud nemožno nosit top ve správné barvě, zkuste najít alespoň nějaký s akcentem (např. černý top, který má nahoře bílou krajku – jste-li letní typ; anebo hnědou, jste-li podzimní) anebo si pomozte výstřihem. Tílko ve špatné barvě nenadělá tolik škody, jako rolák, protože je od obličeje ta barva dál. A když už budete muset kombinovat oblečení v barvách dvou palet, myslete také na to, že k sobě ty barvy musí nějak ladit. Někdy se totiž studené a teplé v jednom outfitu docela bijí, takže – snažte se přidávat ty neutrální. Černé kalhoty a top v cihlové červené k sobě jdou lépe, než cihlové kalhoty a studená modrá, to jistě chápete 🙂

 

Doufám, že vám článek alespoň trochu pomohl vyřešit vaše peripetie s barvami. Máte některý z problémů, který jsem zmínila v článku? Máte snad jiný? Pomohlo vám moje řešení? Jsem zvědavá 🙂

Komentáře

  1. Nielian says:

    Tento článek byl pro mne užitečnější, než jsem při prvním čtení čekala 🙂 Vrátila jsem se k němu několikrát zejména kvůli sesterským barvám. Tuto sezónu pravidelně nacházím stylově skvělé kusy ve špatných barvách. Nevím, koho to mezi fair trade návrháři napadlo, že netvoří něco pro každý barevný typ na každé období, ale spíše na podzim je většina v podzimních barvách a v teď v létě v letních. Tak jsem právě hledala rozumný kompromis.
    A pak je tu další věc, kterou asi řeší jen lidé, co se zabývají esoterikou. Každopádně třeba v mých podzimních barvách najdu barvy většiny čaker, ale zádrhel je čakra krční, která má modrou barvu. Modrá se pro podzim hledá jen těžko. Tak jsem po úvaze a s pomocí článku objevila také určitý kompromis – pro tentokrát jsem vybrala dřevěný náramek s pár modrými korálky dostatečně daleko od obličeje 🙂

Nový příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.