Má smysl sledovat stylové ikony?

Díky internetu se nacházíme v době, kdy je nejen velmi snadné získávat různé informace a spojovat se s lidmi po celém světě, ale také sdílet – cokoli – od textů, přes videa až po – ano – náš styl a smysl pro módu. A samozřejmě se našlo mnoho lidí (převážně žen, ale i takoví muži existují), kteří svou lásku k oblečení a svůj (více či méně) osobitý styl rádi prezentují na svých blozích a youtube kanálech. Já dnes chci mluvit o tom, jestli zrovna vy, jako osoba, která má nebo se minimálně snaží mít svůj jedinečný styl, máte takové online „stylové ikony“ ignorovat nebo vám opravdu jejich sledování může něco přinést.

Osobně myslím, že nechat se inspirovat lidmi, které baví oblečení a tvorba outfitů a jejich natáčení/focení, může být v mnoha ohledech skvělá věc. Vlastně to má pouze jediný nedostatek, jeden důvod, proč bych to nedoporučila.

Je hodně snadné sklouznout ke kopírování. A tím nemyslím jen kopírování celých outfitů, ale kopírování celého stylu… který není váš. A na tohle chci upozornit než/pokud se dáte do hledání svých stylových ikon. Vždy si dávejte pozor na to, jestli osoba, kterou se inspirujete, má styl, který je stabilní a podobá se tomu vašemu. Můžete se samozřejmě inspirovat blogerkami a vlogerkami, které nosí různé styly, ale je tady větší riziko, že zatímco jeden z jejích 50 outfitů pro vás bude dokonalý, zbylých 49 ne a jedním z těch zbylých se chybně inspirujete také. Proto doporučuji si své „ikony“ hledat teprve tehdy, když a) jste si naprosto jisti svým stylem, víte, jak by měl vypadat a ostatními se opravdu jen inspirujete a hledáte kombinace, které vás nenapadly; b) svůj styl hledáte a zkoušíte různé alternativy, někdy je fajn projet youtube a prohlédnout si různé možnosti stylů a tvorby outfitů, jen v tomto případě doporučuji se jen dívat a nic podle toho nenakupovat, dokud – bod A – si nebudete jisti, že toto je opravdu to vaše.

Pokud pořád nevíte, co je to vaše, samozřejmě doporučuji na to přijít, ať už se mnou přímo na konzultaci nebo skrze můj e-book. Pomoci by vám měla i řada článků tady na blogu. Ale opravdu, cizí smysl pro styl vám bude nejvíc prospěšný, až budete ukotveni v tom svém a nebudete podléhat touze zkusit úplně všechno, co vidíte na internetu 🙂

A teď k tomu, jak vám prospěje se inspirovat stylem jiných žen/mužů:

 • uvidíte kombinace oblečení ve svém stylu, které vás samotné nenapadly
 • možná zjistíte, že „úplně obyčejné“ kousky oblečení a doplňky dají dohromady skvělý outfit
 • můžete zjistit, že se k sobě skvělé hodí barvy nebo kousky oblečení, do kterých byste to neřekli
 • objevíte univerzální kousky do svého šatníku (možná i s odkazem na obchod)
 • uvidíte, že v tom (svém stylu) nejste sami… a možná nejste tak „neobvyklí“, jak jste mysleli

Každopádně se zkrátka inspirujete a podíváte na svůj styl z jiného úhlu pohledu, objevíte nové možnosti a vyjedete ze svých zajetých kolejí, kdy jste nosili poslední tři měsíce pořád to samé dokola, protože se vám nechtělo vymýšlet nic nového a neověřeného 🙂

Nejlépe samozřejmě uděláte, když si zkusíte najít osobu, která má stejný nebo podobný styl jako vy a drží se ho. Kdykoli se tak podíváte na její fotky/články/videa, budete mít relativní jistotu, že to, co nosí on/a, to bude vhodné i pro vás. Až na výjimky tvořené jinou postavou, barvenou typologií… anebo chvíle, kdy i ta osoba šlápne vedle, protože to se prostě stává.

Pokud jde o stylové ikony, můžu říct jen tolik: bavte se tím, inspirujte se a buďte trochu obezřetní a mějte nadhled.

A jak si tu svou ikonu najít? Dobrý způsob může být třeba hledání na youtube, kde pro vás kouzelným slovíčkem bude „lookbook“ nebo „outfit“, příp. anglický název vašeho stylu – jednoho z vašich stylů. Výhoda YT je v tom, že tato vide jsou často pouze vizuální a nemusíte umět anglicky, abyste z toho něco měli – narozdíl třeba od blogů a článků. Ale jsou i takové, co poskytují dobré obrázky. Osobně považuji za dost inspirující třeba různá videa ve stylu čarodějnickém, gothickém, bohémském, apod., což jsou styly, co nevídáme na ulici až tak často a přesto je spousta možností jak je nosit. Zaměřte se ale na ten svůj. Já objevila např.:

seznam blogerek v „klasicky ženských“ stylech

klasický styl Extra Petite

většinou okázale-dívčí The Closet Lover

étericky-bohémská Stardust Bohemian

bohémská Elise Buch

 

fantasy-historické styly, gothic, mori, čarodějnický, …)

Idźys

Batty

Mai Magi

MartyInFantasyland

HeathersLarpLife

Darkrevette

Karina Lira

… a je jich mnohem víc (jen je těžké hledat vážně stylově stabilní vlogerky), pátrejte a příp. se podělte o své oblíbené blogery/youtubery v komentářích.

Já osobně mám také menší zahraniční blog, kde chci prezentovat svůj vílí-čarodějnický styl, ale zatím je ještě v plenkách, protože se věnuji jiným záležitostem a také pořád ještě nejsem úplně spokojená s obsahem svého šatníku. Doufám ale, že přes prázdniny budu mít více času na focení atd., takže budete mít konečně možnost vidět, jak se běžně oblékám já.

 

Komentáře

 1. Bibiana says:

  Děkuji za odkazy, módní blogerky vůbec nesleduji, ale tohle mě potěšilo. Líbí se mi videa od Batty a MaiMagi. Připomnělo mi to, že oblékání může být příjemné a zábavné, i když to tak už dlouho nemám. Teď mě čeká změna celého šatníku – na těhotenské oblečení. Na jednu stranu velká výzva, výběr ještě menší než normálně, ale ohromě si užívám volné oblečení a myslím, že už u něj bez výčitek zůstanu 🙂
  Docela by se mi líbil článek o tom, jak se obléct v neobvyklém stylu v těhotenství nebo když žena nemá zrovna křehkou postavu, ale duší je jemná? Jsem menší a ne úplně hubená a tíhnu k volnému, beztvarému, rozevlátému oblečení, což není zrovna tip pro mou postavu…nikdy jsem nedocílila pocitu éteričnosti, který hledám, a mládí jsem kvůli tomu strávila na dietách. Teď už mám jasněji, ale určitě nejsem jediná s tímhle problémem. Myslím, že hodně citlivých, křehkých žen má paradoxně zaoblenější postavu, protože se jejich tělo v ochraně „obaluje“.

  1. nerisa says:

   Rozumím vám. Mnoho žen s oblejší postavou má pocit, že by se měly oblékat do volných pytlů a většině to pochopitelně vůbec nesluší. Vždy záleží na konkrétní postavě, co jí sedí, např. klasické přesýpací hodiny potřebují zvýraznit pas, hruškám se hodí sukně volnější přes boky, dost udělá také materiál. Není třeba se bát obepnutějších věcí, dokud je materiál pevný, oblejším ženám moc neprospívají tenké úplety, lepší je elastická bavlna… ale u materiálu záleží také trochu na stylu, že ano. Zkrátka, asi není jedno řešení pro všechny. Nicméně vzpomněla jsem si na to, že andělé (ztělesněná éteričnost) mívají někdy buclatější postavy, takoví barokní andělíčci rozhodně nejsou žádné špejličky – a přesto jsou pořád éteričtí 🙂 Článek o těhotenském oblečení je skvělý nápad, bude to pro mě trochu výzva, protože s tím nemám osobní zkušenost, ale pokusím se dát dohromady pár tipů. Určitě bych šla do zásad kompaktního šatníku, jelikož asi nemá smysl si pořizovat hodně oblečení na devět měsíců, spíše to bude hodně o pohodlnosti, praktičnosti a kombinování pár univerzálních, ale pořád zajímavých kousků. Štěstí, že alespoň ze šperků a kabelek jeden „nevyroste“ 🙂

   1. Bibiana says:

    Děkuji za odpověď. Právě, že jsem zjistila, že to volné oblečení nenosím kvůli tomu, že bych chtěla schovat postavu. Miluji tu volnost, pomalu docházím do stádia, kdy nesnesu upnuté skoro nic, ani tričko pod volnými šaty. Doma často nenosím ani spodní prádlo. Nejsem úplně baculka, mám velikost 38-40, ale jen 163 cm a velká prsa, což bývá trochu komplikace. Maminka mi celý život u oblečení, které se mi líbilo, říkala „to je pro vysoké a hubené“ nebo „to je pro ženské, co mají malá prsa“ :)) Jinak bych měla být přesýpací hodiny, takže jsem taky měla chvíli výčitky, že bych tu „ženskou“ postavu neměla schovávat. Věřím, že s tím, jak mi teď tělo dává ještě výrazněji najevo, co chce a nechce, budu brzy vědět, co je pro mě to pravé. Každopádně moc ráda čtu tenhle blog, vyrostla jsem v prostředí uhlazenosti, úhlednosti, kde „nenormální“ (neklasické) nebylo vítané, a tady si připomínám, že bych měla nosit, co se mi líbí 🙂 Nedávno jsme dostali zase dobrou radu, že když budeme rodiče, tak už bychom se měli zařadit a přestat blbnout (tím bylo myšleno, že si má můj muž ostříhat vlasy – a to je má jen po ramena :-o) Očekává se, že člověk, když mu táhne na třicet, tak asi nějak zešedne a usadí se, ale mě teda přijde, že to funguje spíš naopak a začínáme být až teď víc a víc sami sebou.

    1. nerisa says:

     Musím říct, že vážně nesnáším ty rady typu: Ostříhej se ať vypadáš jako člověk! Většině mužů, pravda, krátký sestřih sluší víc, ale dost mužů také vypadá skvěle s dlouhými vlasy a bez nich jsou jako, jak to říct, oholený lev. Zkrátka přijdou o všechnu tu svou majestátnost a osobnost a vypadají pak tak nijak a neví se proč 🙂 Celkově je to hloupost, snažit se zapadnout… lepší je hodit to na minulý režim a za hlavu 😀 Ráda to lidem připomenu kdykoli mám příležitost. Jinak postava přesýpacích hodin nutně neznamená, že někdo „musí“ nosit třeba romantický styl… určitě jsou i způsoby jak si užít to volné oblečení, asi taky dost záleží na barvách a materiálu, vrstvení, apod., aby to zkrátka působilo trochu kreativně. A netrápit se tím, jestli je to málo uhlazené nebo nevhodné pro postavu… také jsem vyrostla s maminkou, která měla elegantní maminku, takže měla v krvi tyhle řeči, co se hodí a nehodí. Mně pro změnu zase říkala, že si něco hezkého nemůžu koupit, protože na to mám prsa malá – jeden se nikdy nezavděčí 😀

  2. nerisa says:

   Ještě mě tak napadá – v časopisu Burda (pokud neznáte, je to německý časopis pro švadlenky se střihy na šití) bývá v každém čísle několik opravdu pěkných modelů pro ženy větších velikostí, umí to udělat dobře, stylově a slušivě, takže pokud se vám podaří narazit na internetu na nějaké obrázky nebo to někdo z vašich známých kupuje a má doma, skvělá inspirace.

   1. Bibiana says:

    Burdu znám, děkuji za připomenutí, už jsem ji dlouho neviděla. Loni jsem si pořídila šicí stroj, tak bych se do toho mohla pustit.

Nový příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.