Mnoho podob přírodního stylu

Když mluvím o stylech, často zdůrazňuji, že málokdo má jen jeden „běžný“ styl, např. romantický, elegantní nebo rockový. Jeden styl obvykle nestačí. Ne snad proto, že by byl málo obsáhlý, právě naopak – mnoho stylů má tolik podob, že oblékat se v jednom stylu může pořád ještě vypadat jako naprostý chaos. Již jsem rozebírala podoby romantického stylu a to, že jedna romantička nosí třeba volánovou halenku s pouzdrovou sukní a jiná dlouhé rozevláté sukně – obě jsou romantičky a obě jsou značně jiné, jak asi chápete. Jedna je z části elegantní, druhá třeba bohémská. Proto je dobré styly kombinovat, vybírat si z nich různé prvky, příp. zahrnout esence – nic nového.

Dnes chci přiblížit různé podoby dalšího ze stylů, který je velmi rozšířený a velmi roztříštěný a dá se pojmout mnoha způsoby – jak už jste se dočetli v názvu článku, je to styl přírodní.

 

Přírodní styl obecně:

– přírodní styl se vyznačuje především přírodními motivy a materiály, často jsou látky hrubší, mají na pohled drsný povrch, vlna, džínovina, manšestr, … časté je také vrstvení, zemité barvy a důležitá je i praktičnost a pohodlnost

přírodní styl na Pinterestu

P. S. Bohémský styl jsem záměrně do výčtu nezahrnula, v e-booku je také samostatně.

 

Podtypy

Eko“ přírodní styl

Asi nejtypičtější podoba přírodního stylu, resp. ta první, co mě napadne, je tzv. „eko“ přírodní styl. Je to styl, který najdete ve většině obchodů s ekologickým oblečením. Velmi jednoduchý, téměř bez ozdob, na první pohled většina takového oblečení vypadá jako volné lněné pytle nebo jednoduché úpletové šaty a trička. Podstatná je zde jednoduchost a ekologické materiály. Většina lidí v přírodním stylu dává přednost ekologickým materiálům a udržitelnému životnímu stylu, ale ne na všech je to tolik vidět na první pohled. K onomu volnému ekologickému oblečení se tento pod-styl vyznačuje jen několika málo přírodními doplňky, jako je např. šňůrka s kamínkem na krk, korálkový náramek, apod.

Pinterest

Green Cotton Linen Sleeveless Casual Long Shirt Summer and Spring For Women clothes B636B

 

Étericky-přírodní styl

Éterický styl ve spojení s přírodním zjemňuje onu drsnost a přirozenost, dodává trochu nadpozemskosti jinak velmi přízemnímu přírodnímu stylu. V praxi to pak vypadá tak, že se místo lnu, umělé kožešiny a manšestru objevují tenké úplety, šifony a jiné splývavé látky. Časté jsou také nerovné, asymetrické okraje, volnější rozevláté střihy, nabírání, šátky a jemné pastelové barvy.

Pinterest

.

 

„Etno“ přírodní styl

Asi nejbarevnější a nejvýraznější podoba přírodního stylu inspirovaná Afrikou, Mexikem a jinou „exotikou“. Patří tam ony zvláštní kousky oblečení, jako jsou ponča, typické jsou výrazně vzorované a patchwork látky, výšivky, batika… v podstatě oblečení, které najdete v obchodech jako je Batavia (a také v různých s eko-módou) a z části se kryje i s bohémskou módou.

 

Outdoor/anglický přírodní styl

Zajímavá, rafinovaná podoba přírodního stylu, která spojuje město a venkov, přírodu a civilizaci. Je to oblečení, jaké byste si vzali na túru lesem, na výlet do hor, ale klidně i do města na kafe. Pohodlné a praktické. Inspiruje se anglickým odíváním – tvíd, káro, límečky, úzké kalhoty, saka, svetry, čepice, vysoké jezdecké boty. Klidně doplněné (umělou) kožešinou. Outfity na podzim a zimu se vyznačují vrstvením.

Pinterest

#casasdecampoinglesas

 

Uvolněný přírodní styl

Oblečení, jaké byste si vzali spíš na doma nebo na jógu, lehce sportovní a zároveň pohodlné, volnější, přirozenější. Patří sem dlouhé široké sukně s tílkem, úpletové šaty, cípaté kardigany, mikiny, legíny. Minimum doplňků.

cargo

 

Country styl

Kovbojové, klobouky, džíny a boty s ostruhami – country styl snad ani nemusím představovat. Jen jsem chtěla poukázat na to, že i tento známý americký styl spadá mezi přírodní.

Vestido de camisa de vaquera

 

Kibbeho přírodní styl

Pokud se podíváme na přírodní styl z pohledu jedné z nejvýznamnějších stylových typologií – Kibbeho, o které píši i zde na blogu – dostaneme poněkud jiný obrázek. Dle Kibbeho se přírodní (nebo chcete-li „přirozený“) styl podobá z části sportovnímu, nemusí nijak souviset s ekologickými materiály ani etno vzory, klidně to může být běžná kombinace džínů a trička, jakou často vidíte na českých ulicích. Kožené bundy, kalhoty, dokonce uvolněné košile. Hlavní je zde pohodlnost. Pod Kibbeho přírodní styl spadá i tzv. „safari“, tzn. plátěné sukně nebo šaty s knoflíky. Ovšem i ty obvyklé přírodní motivy, jako jsou korálky, šňůrky, kožené pásky apod. má Kibbeho přírodní styl společný s těmi ostatními. V mnoha ohledech se podobá pohodovému přírodnímu stylu a country.

summer style #fashion #ootd

Jak vidíte, přírodních stylů je tolik (tento seznam je také jen ukázkou několika příkladů, ne vyčerpávajícím výčtem), že si vůbec nemusíte dělat starosti, pokud cítíte, že přírodní styl by mohl být pro vás, ale nelíbí se vám některá z podob, kterou jste viděli. Můžete si najít svou vlastní – výběr je obrovský. Dokud milujete přírodu, přirozenost, ekologii (nejen proto, že jste začali žít „duchovně“, ale protože to máte v krvi…), je zde možnost, že některá verze přírodního stylu bude patřit i do vašeho šatníku.

Komentáře

  1. Nielian says:

    Článek se mi moc líbí, i tematicky 😀 Musím říct, že mne trochu překvapilo, že jsem se v žádné z těchto podob přírodního stylu vyloženě nepoznala. Ne, že by mne to trápilo – svůj styl už znám z konzultace, jen mne to překvapilo.
    Stran nabídky obchodů samotné – právě takové ty vyloženě beztvaré haleny mne neberou. Některé fair trade shopy mají blogy a občas jsem postřehla článek na téma, že fair trade a eko oblečení už dnes neznamená jen nosit jutový pytel. Nicméně je to stále pravda, že ty pytle tam člověk najde 🙂 Snad je to proto, že mají své fanoušky!

    1. nerisa says:

      Jasně, vždycky říkám, že možností a kombinací je skoro nekonečno 🙂 Dívčí styl to dost upraví, beztvaré haleny potom nejsou pro tebe. Ale každý člověk je jiný, někdo tím pytlem vyjadřuje, že mu záleží čistě na té ekologii a oblečení pro něj není důležité – zatímco si ale zachovává určitou „image“ a něco tím o sobě říká. Narozdíl od lidí, co nosí džíny a tričko, spíše z lenosti než přesvědčení.

Nový příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.