Autentické oblékání

Možná jste již slovo „autentický“ někde slyšeli, možná jste ho objevili před chvílí na stránce „o blogu“. Víte ale, co si pod ním představit a jak vypadá autenticita ve spojení s oblékáním? Chápete, na jaké myšlence je tento blog (a mé stylové poradenství) založený? Pokud ano, můžete se rovnou vrhnout na články a pokud ne, čtěte prosím dál 🙂


Být autentický = sám sebou

Autentický je slovem, které se v běžné mluvě až tak nepoužívá a bylo (znovu)objeveno hlavně ve spojitosti se seberozvojem. Po letech, kdy bylo důležité „hlavně zapadnout“ – což bylo u nás dáno z části i režimem – přichází stále výraznější upřednostňování individuality. Pokud dnes chcete něco dokázat a něco znamenat, musíte vyčnívat z davu. Musíte být vidět. Nemusíte být rovnou excentričtí, abyste mohli vyčnívat z davu. Často je ale umění být sám sebou spojeno s věcmi, které jiným mohou připadat divné. Každý má jiný názor na to, co je a není normální. Pro někoho je normální trávit hodiny u počítače a jiný bude radši hodiny chodit po lese. Pro někoho je v pořádku být doma s dětmi a pro někoho je mnohem příjemnější budovat kariéru. Co je v pořádku pro vás?

Autentický člověk je k sobě i ostatním upřímný.

Nelže o tom, kdo je a jaký je, nepoužívá masky, nesnaží se být někým jiným nebo předstírat, že je lepší, než je. Zná své klady a zápory, silné a slabé stránky, povahové vlastnosti. Ví, co miluje, co nesnáší, co je pro něj důležité a čemu se chce vyhnout. Zná své hodnoty, priority, je si vědom svého místa ve světě. Autentický člověk zkrátka velmi dobře zná sám sebe a je sám se sebou a s tím, jaký je, smířený. Může být umělec, sportovec, filozof, … ale klidně i knihovník, rodič, řidič, prodavač nebo podnikatel. Autentický člověk může být kdokoli, protože kdokoli může být autentickým člověkem. Můžete si myslet, že nejste výjimeční… i tak výjimeční JSTE. Každý člověk je originál. Uvědomit si to a přijmout to je cestou k tomu být opravdu autentickou osobností.


Jsme zvyklí se schovávat za masky a snažit se být tím, kým si myslíme, že být máme – aby nás přijala rodina, společnost, přátelé. To ale není cesta ke štěstí. Snad mi tu trochu motivačních řečí odpustíte (jako čtenáři blogu si na ně asi budete muset zvyknout :-)), když řeknu, že být sám sebou je to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. To první, co byste pro sebe měli udělat. Protože pokud chcete být šťastní (a každý chce) nebo chcete cokoli jiného, prvním krokem je vždy přiznat si, CO chcete. Co opravdu chcete. Jaký život chcete žít? A dokud nebudete autentičtí a budete se řídit tím, jaký život byste asi žít měli, tak se k tomu štěstí nikdy nedoberete. Jak chcete dojít do cíle, který neznáte? A nenalhávejte si, že vás šťastným udělají peníze, domy, cestování nebo milující rodina, jen proto, že to tak mají ostatní. Není to pravda. Pro každého vypadá štěstí jinak. Někomu k tomu stačí malý karavan a jezdit po světě, někdo chce hlavně zanechat odkaz, vybudovat velkou firmu, nadaci, … Vše je individuální.

Být autentický v oblékání = nosit oblečení, které vystihuje povahu, zájmy, nitro, „duši“ jedince

Aby mohl být člověk autentický, musí: 1. poznat, kým je; 2. přijmout se; 3. nikdy na první dva body nezapomínat; 4. změnit vše ve svém životě, aby to odráželo jeho skutečné hodnoty. To se neudělá přes noc. Čím více se člověk v průběhu života od svého pravého já vzdálil, tím déle potrvá se k němu vrátit. Ale vy to dokážete. A součástí toho všeho je i vrátit se sám k sobě v oblékání. Můžete si změnit práci, obklopovat se jinými lidmi, přestěhovat se, začít malovat, … ale to první, co lidé uvidí, když vás potkají, je vaše tělo. Vaše tvář, vlasy… a oblečení. Na první pohled budete buď vysílat, že jste sami sebou nebo ne. Tak jednoduché to je. Proto je i oblečení důležitou součástí autenticity. Navíc v nás vhodný oděv vyvolává jiné pocity než nesprávný. Chcete-li se cítit sami sebou, musíte sami sebou i vypadat. Oblečení je sice na povrchu, ale není povrchní. Někdy dokáže i jen pouhá změna oblečení nakopnout člověka k tomu, aby začal měnit vše ostatní. Ke své spokojenosti.


Proto chci pomoci lidem v tom, aby našli své autentické oblečení, svůj styl. Chci, aby se cítili dobře, sami sebou, aby navenek vyzařovali, kým jsou a snadněji tak zaujali potenciální zaměstnavatele (v oboru, který vážně milují), přátele, partnery, zákazníky. Všichni podvědomě soudíme člověka podle prvního dojmu. Snažte se o to, aby byl ten správný.

Chci si přečíst více o autentickém oblékání…

Chci se podívat na top 15 článků, které mi pomohou začít!